Hüpoteeklaen ehk laen kinnisvara tagatisel

Hüpoteeklaen on üks tavapärasematest laenuliikidest. Laenusummad küündivad 1.6 miljoni euroni ning laenuperiood kuni 15 aastani. Laenu otstarve ei ole alati seotud kinnisvara ostmisega ega renoveerimisega. Laenu saad kasutada enda poolt vabalt valitud otstarbeks. Laen on krediidiandjale turvalisem, seega on ka intressid soodsamad võrreldes teiste laenutoodetega.

Ferratum
Laenu summa
30 - 5000 €
Laenu kestus
1 kuu - 8 a
Efektiivne intress
26,86 - 45,93 %
Lepingutasu
0 €
Minimaalne vanus
19 aastat
Moneyzen
Laenu summa
400 - 5000 €
Laenu kestus
3 kuu - 3 a
Efektiivne intress
34,54 %
Lepingutasu
3 % (min. 5 €)
Minimaalne vanus
18 aastat
Bondora
Laenu summa
100 - 10 000 €
Laenu kestus
3 kuu - 5 a
Efektiivne intress
19,69 - 45,87 %
Lepingutasu
6 %
Minimaalne vanus
18 aastat
Creditea
Laenu summa
50 - 5000 €
Laenu kestus
1 kuu - 5 a
Efektiivne intress
27,24 - 41,04 %
Lepingutasu
0 €
Minimaalne vanus
18 aastat
Coop Pank
Laenu summa
300 - 25 000 €
Laenu kestus
6 kuu - 10 a
Efektiivne intress
7,90 %
Lepingutasu
2 %
Minimaalne vanus
18 aastat
Credit24
Laenu summa
100 - 5000 €
Laenu kestus
1 kuu - 5 a
Efektiivne intress
27,24 %
Lepingutasu
2 %
Minimaalne vanus
18 aastat

Mis on hüpoteeklaen?

Hüpoteeklaen ehk laen kinnisvara tagatisel on üks tavalisematest laenutüüpidest, mis pakuvad enamus laenuandjaid. Enda tingimuste poolest on hüpoteeklaen sarnane eluasemelaenuga ja mõned laenuandjad kasutavad isegi sama nimetust mõlema puhul.

Võrreldes väikelaenu, kiirlaenu või laenuga ettevõttele on laen kinnisvara tagatisel paremate laenutingimustega, laenusummad on tunduvalt kõrgemad ning intress madalam ja laenuperiood pikem. Samas saad laenu kasutada milliseks otstarbeks sa ise soovid, sellel ei ole piiranguid. Sa võid võtta hüpoteeklaenu, et rahastad enda uue ettevõtte alustamist, remonti, auto ostmist või maksta õppemaksu. Samuti võid võtta hüpoteeklaenu eluasemelaenu asemel.

Laen kinnisvara tagatisel maksehäiretega

Hüpoteeklaenu on võimalik võtta isegi olukorras kui sa oled sattunud makseraskustesse ja soovid maksta tagasi enda teisi kallimaid laene. See on võimalik kuna laenu tagatiseks on kinnisvara, mis laenu mitte maksmise korral läheb kinnisvara laenuandjale. Kinnisvaraks sobib nii korter, maja, suvila, maatükk või metsatükk.

Hüpoteeklaen või eluasemelaen

Kinnisvara ostmiseks on lisaks traditsioonilisele kodulaenule võimalik võtta ka näiteks laen kinnisvara tagatisel ehk hüpoteeklaenu. Enda tingimuste puhul on mõlemad laenud üpris sarnased. Mõlema laenu puhul seatakse kinnisvarale hüpoteek. Laenusuurus kinnisvara väärtusest on suures joones sama. Suurimaks erinevuseks on laenu kasutusotstarve, mis hüpoteeklaenu puhul ei ole see ainult kinnisvara soetamiseks, vaid võimalus on lõpmatult.

Tingimused hüpoteeklaenu saamiseks

Kuna laenu kinnisvara tagatisel saamiseks on vaja seada hüpoteek enda kinnisvarale tähendab see ka lisa dokumente, mis on vaja esitada laenu saamiseks. Enamasti piisab hindamisaktist, sinu isiklikust pankaväljavõttest, omandiõigust tõendavast dokumentidest ning rendi- või üürilepingu koopiatest.

Mida teada hüpoteeklaenu võttes?

Hüpoteeklaenu võttes on oluline arvestada, et tekib lisakulutusi nagu kinnisvara hindamisakti tasu ja notaritoimingutasud. Samuti ei ole hüpoteeklaenu taotlemisprotsess sama kiire kui näiteks kiirlaenu või väikelaenu puhul – terve protsess võib kesta nädal või kuni paar nädalat. Paljuski oleneb see kui kiirest sa ise planeerid notari- ja hindamisajad.

Tagasimaksmine

Laenu tagasimaksmiseks on olemas paar erinevat viisi – annuiteetgraafiku alusel või võrdsete põhiosade tagasimaksega. Erinevuseks on, et annuiteetgraafiku alusel maksad igakuiselt täpselt sama summa ning võrdsete põhiosade tagasimaksega maksad sa igakuiselt sama summa laenust, kuid intress oleneb sellest, kui suur laenujääk on alles.

Hüpoteeklaenu on alati võimalik sarnaselt teistele tarbimislaenudele tagasi maksta kiiremini kui lepingus kirjas. See-eest on tähtis teada, et hüpoteeklaenu puhul võtavad palju laenuandjad trahvi, milleks on tavapäraselt 3-kuu intress.